Antisemitism i digitala miljöer
En kunskapsöversikt som ger en samlad bild av kunskapsläget gällande antisemitism på nätet.
Om kunskapsöversikten
Kunskapsöversikten är en litteraturstudie som sammanfattar kunskapsläget om antisemitism på nätet. Den visar att antisemitismen är särskilt livskraftig i digitala miljöer, där gamla stereotyper och konspirationsteorier omformas till digitala format och sprids, bland annat via kodade uttryck, memes och ”humor”. Dessa uttryck kan vara svåra att identifiera och bidrar till en normalisering av antisemitiska idéer, vilket i sin tur riskerar att bana väg för bredare intolerans, radikalisering och våld. De senaste årens kriser och krig har lett till ökad spridning. I rapporten lyfts också kunskapsluckor och forskningsbehov.
Studien har genomförts av Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) och är en del i ett regeringsuppdrag till Forum för levande historia att ta fram en kunskapsöversikt över spridning och åtgärder för att motverka spridning av antisemitism på nätet.
Författare
Rapportförfattare är Hannah Pollack Sarnecki, Lenita Törning och Anders Strindberg, forskare vid Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI).
Relaterade evenemang
- Kompetensutveckling
Samtal: Konspirationsteorier och hat på nätet
Välkommen till ett samtal där vi möter två forskare som på olika sätt granskat fenomenet konspirationsteorier och hur de sprids på nätet. Hur uppstår de? Varför får de fäste? Och vad kan vi göra åt det?
Datum: ons 12 nov. 2025
Tid: 16:00 - 17:00
- Kompetensutveckling
Forumträff: Från upplevelse till kunskap – att förstå och mäta attityder och rasismens uttryck
Rasism och hatbrott är allvarliga samhällsproblem – men hur väl kan vi egentligen mäta dem? Anmäl dig till kommande digitala forumträff som äger rum den 19 november. För dig som jobbar på statlig myndighet.
Datum: ons 19 nov. 2025
Tid: 09:00 - 11:30
- Kompetensutveckling
Fortbildning: Rasism i digitala miljöer – digital ungdomskultur
Välkommen till det tredje och sista tillfället i en fortbildningsserie för lärare om rasism i digitala miljöer. Du kan delta vid ett eller flera tillfällen.
Datum: tis 25 nov. 2025
Tid: 15:00 - 17:30
- Kompetensutveckling
Möt oss på MR-dagarna 2025
Forum för levande historia deltar med monter och samtal under MR-dagarna i Stockholm 9-10 december.
Datum: tis 9 dec. 2025
Tid: 09:00 - 16:00


