Mir lebn eybik / Vi lever för evigt - Minnesstund i Kåge kyrka
Datum:
tisdag 27 januari -tisdag 27 januari
Tid:
18:00 - 19:30
Plats:
Holmforsvägen 6, 934 31 Kåge
Arrangör
Målgrupp
Den 27 januari uppmärksammas Förintelsens minnesdag – en internationell minnesdag för att hedra offren för nazismens folkmord och för att påminna om allas vårt ansvar att stå upp för människovärdet, då som nu. Välkommen till gudstjänst och temasamling i Kåge kyrka och församlingshem tisdag 27/1 kl 18.00
I samband med minnesdagen firas en enkel kvällsmässa i Kåge kyrka under ledning av Mats Lindberg. Per-Olof Swing och Therese Westerlund medverkar med musik och sång som i
stillhet får bära både sorgen, minnet och hoppet.
Kvällste
Efter mässan fortsätter kvällen i församlingshemmet med kvällste. Där berättar Monica Lindgren, sångare i Motettkören, och visar bilder från sitt besök i Auschwitz – en personlig berättelse som ger röst, ansikte och närvaro åt historien.
Kvällens titel, Mir lebn eybik – Vi lever för evigt – påminner om minnets kraft och om människors liv som inte får reduceras till siffror eller glömmas bort.
Välkommen till en kväll för eftertanke, minne och gemenskap.