Seminarium: Varför ifrågasätts ny forskning om Förintelsen?
tisdag 28 januari 2020, kl. 18:00 till kl. 19:30 - StockholmSe video från seminariet
Välkommen till ett seminarium med den polsk-kanadensiska historikern Jan Grabowski. Han berättar om aktuell forskning om Förintelsen och varför den ifrågasätts. Därefter ett samtal med Jan Grabowski och historikern Maria Karlsson. Samtalet leds av Willy Silberstein, journalist.
Seminariet hålls på engelska.
Medverkande:
Prof. Jan Grabowski, är professor i historia vid Ottawa University i Kanada. Han är en av grundarna av den ansedda institutionen för Holocaust-forskning vid polska vetenskapsakademin, The Polish Center for Holocaust Research. Inom ramen för sitt forskningsområde har Grabowski bland annat undersökt polsk-judiska relationer före kriget samt förhållandet mellan etniska polacker och judar under åren 1939-45.
Dr. Maria Karlsson, historiker vid Lunds univeristet som undersökt förnekelse av folkmord och brott mot mänskligheten som fenomen eller genre.
Tid och plats
När: | tisdag 28 januari 2020, kl. 18:00 till kl. 19:30 |
---|---|
Var: | Stora Nygatan 10-12 i Gamla stan |
För vem: | Alla |
Anmälan: | Anmäl dig nedan. |