Jauzskaja-sjukhuset – en hemlig begravningsplats
På sjukhusets gård begravde säkerhetstjänsten i hemlighet ungefär tusen avrättade personer under åren 1921–1926.
Den här sidan ingår i faktamaterialet Brottsplats Moskva, som berättar om platser i Moskva som är kopplade till terrorn och förtrycket i Sovjetunionen.

Jauzskajasjukhuset. Foto: Ann Wikström.
En av de platser i Moskva där man vet att sovjetterrorns offer ligger begravda är Jauzskaja-sjukhuset. På sjukhusets gård begravde säkerhetstjänsten i hemlighet ungefär tusen avrättade personer under åren 1921–1926.
Det finns de som hävdar att man även arkebuserade människor på sjukhusgården, men andra menar att man bara fraktade hit de avrättades kroppar, kanske från det koncentrationsläger man inrättat i det närliggande Ivanovskijklostret.
Jauzskaja-sjukhuset används fortfarande som sjukhus, men heter numera officiellt sjukhus № 23. Det är inrymt i ett nyklassicistiskt palats byggt vid sekelskiftet 1700–1800, på en höjd vid floden Jauzas mynning. Redan i slutet av 1800-talet köptes hela egendomen av staden Moskva som här inrättade ett sjukhus.
Efter bolsjevikernas maktövertagande döptes Jauzskaja-sjukhuset om till Medsantryd (namnet på fackföreningen för sjukvårdspersonal), ett namn som man fortfarande kan läsa ovanför kolonnerna på huvudbyggnaden. Sjukhuset var under 1920-talet underställt säkerhetstjänsten och användes som tjänstesjukhus för dess personal. Samtidigt begravde man av okänd anledning på sin egen sjukhusgård hundratals av de personer man avrättat.
Om man går in innanför grindarna till sjukhusområdet och sedan till vänster i parken hittar man en enkel minnessten över de offer som ligger begravda på sjukhusets gård. På stenen sitter en metallplatta med inskriften: Minnesmärke över de hundratals offer för den politiska repressionen som arkebuserades 1921–26 och i hemlighet begravdes på gården till sjukhus nr 23 (Jauzskaja), och där kan man också läsa namnen på ett hundratal av de tusen offren.

Minnessten över de offer som ligger begravda på sjukhusets gård. Foto: Ann Wikström.
Adress
Jauzskaja ulitsa 11 (Яузская улица 11)
Metro: Kitaj-gorod (Китай-город)