Vill du arrangera något på minnesdagen?
Vanliga år brukar hundratals evenemang arrangeras runt om i Sverige av människor som vill uppmärksamma Förintelsens minnesdag. Många av dessa arrangemang brukar ske i fysisk form, vilket pandemin hindrar i år.
På den här sidan vill vi erbjuda alternativ till dig som vill uppmärksamma dagen på digitala eller andra smittsäkra sätt.
Kanske vill du arrangera ett webinarium? Visa en utställning i ett skyltfönster eller på en publik digital skärm? Eller kanske hitta innehåll att publicera på din hemsida eller i sociala medier? Här nedan hittar du förslag på innehåll som du kan använda för att uppmärksamma Förintelsens minnesdag på det sätt du själv vill.
Visa utställningen Motstånd
Utställningen Motstånd handlar om personer som stod upp emot nazityskland. Du kan visa utställningen genom att skriva ut själv i A3, låta trycka vepor på tryckeri eller visa som bildspel på digitala skärmar.
Tal av överintendent Ingrid Lomfors
Arrangerar du ett webbinarium eller ett digitalt event så finns ett tal om minnesdagen du kan använda i ditt program. Talare är Forum för levande historias överintendent. Talet är fyra minuter långt.
Arrangerar du ett webbinarium eller ett digitalt event så finns möjlighet att någon från oss medverkar via videosamtal. I så fall kan du höra av dig till Erika Hedenström, Erika.Hedenstrom@levandehistoria.se.
Tänd ett ljus i sociala medier
Tänd ett ljus tillsammans med oss och många andra. Lägg upp en bild på det i sociala medier under hashtaggen #jagminns
Lägg upp ditt arrangemang i vårt minnesdagskalendarium
I vårt minnesdagskalendarium kan du lägga upp information om ditt arrangemang. Genom kalendariet kan vi tillsammans hjälpas åt att sprida information om vad som händer i samband med 27 januari, så att fler kan vara med och hedra offren.
Vi delar vidare i sociala medier
I vårt Facebook-evenemang "Förintelsens minnesdag 2021" sprider vi vidare era arrangemang. Där kan ni som arrangörer också tipsa och inspireras av varandra. Om ni lägger upp vad ni gör på instagramkonton, tagga oss med @levandehistoria, så delar vi vidare era inlägg.
Skriv ut och sätt upp en utställning. Våra miniutställningar finns att ladda ner som PDF:er som du kan skriva ut i A3-format.
Visa filmen Courage to care
Den Oscarsnominerade dokumentärfilmen ”Mod att bry sig om” från 1985 tar upp vittnesmål från de som hjälpte och räddade förföljda judar undan Förintelsen, medan andra förblev passiva åskådare.