Lärarseminarium om antisemitism

2010-10-05 09:00
Stockholm
Lärarseminarium om antisemitism

Under senare år har antalet antisemitiska incidenter ökat i flera europeiska länder. Synagogor och judiska institutioner har attackerats och antijudiska slagord använts vid vissa demonstrationer. I delar av debatten har negativa stereotyper förekommit. 

Kritik mot Israels politik och agerande är självfallet inte antisemitism. Inte heller är debatten om Israel generellt sett färgad av fördomar. Men förstärkta antijudiska tendenser i Europa och Sverige understryker behovet av att öka kunskapen om antisemitism. Utvecklingen pekar på vikten av att föra en seriös diskussion om skillnaden mellan kritik och fördomar.

Seminariet syftar till att ge deltagarna ökad kännedom om den samtida antisemitismen. De frågor som står i förgrunden är: Vilka orsaker finns till antisemitismens förnyade framväxt? I vilka politiska opinioner återfinns dessa strömningar? Vilka antijudiska uppfattningar förekommer och hur kan de identifieras och bemötas?

Kunskap och insikt är nödvändigt för att känna igen och motverka dagens fördomar.
 

PROGRAM

09 – 09.10 Inledning
Ingela Karlsson, Forum för levande historia
Lena Jersenius, Svenska kommittén mot antisemitism

9.10 – 10.00 Vad är antisemitism?
Idéhistoriker Henrik Bachner

10 – 10.20 Kaffe

10.20 – 12 Politisk kritik eller antisemitism – var går gränsen?
Idéhistoriker Henrik Bachner

12 – 13 Lunch

13 – 14.40 Presentation av ett nytt undervisningsmaterial om antisemitism, fördomar och diskriminering
Rachel Baran, gymnasielärare och pedagog

14.40 – 15 Kaffe

15 – 16.15 Förnekandet av Förintelsen
Idéhistoriker Stéphane Bruchfeld, Programmet för studier kring Förintelsen och folkmord, Uppsala universitet

16.15 – 16.45 Internet – en frizon för hat och fördomar?
Jonathan Leman, frilansskribent och blivande gymnasielärare

16.45 – 16.50 Avslutning och utvärdering
Ingela Karlsson och Lena Jersenius

 

Plats: Campus Kondradsberg (gamla lärarhögskolan), Rålambsvägen, sal J218
Tid: Tisdag 5 oktober, kl 9 -16.50

Seminariet är kostnadsfritt

Lunch ingår ej

Anmäl till Lärarseminarium om antisemitism
En e-postadress krävs för användare som inte är registrerade på denna webbplats. Om du är en registrerad användare på denna webbplats, var vänlig logga in för att anmäla dig till denna Story - Calendar item

Plats

Javascript is required to view this map.