Dokument: Order från Lenin att tillgripa terror

Ibland har det hävdats att det var Stalin som införde terror och massvåld som politiskt instrument. Nedanstående brev visar att också Lenin var villig att tillgripa terror för att nå sina mål.

Brev från Lenin till de kommunistiska funktionärerna V. V. Kuraev, Y. B. Bosh och A. E. Minkin i Penza den 11 augusti 1918 med anledning av ett bondeuppror där:

Kamrater! De fem kulakdistriktens uppror bör slås ner skoningslöst. Hela revolutionens in­tressen kräver detta, ty det ”sista avgörande slaget” mot kulakerna är i antågande överallt. Vi måste statuera ett exempel.

1. Häng (häng utan att dröja, så att folket ser det) inte färre än etthundra kända kulaker, rika män, blodsugare.
2. Publicera deras namn.
3. Tag ifrån dem all spannmål.
4. Utse gisslan – i enlighet med gårdagens telegram.
5. Gör det på ett sådant sätt att folket i en omkrets av hundratals verst ser det, darrar, vet, skriker: de stryper och kommer att fortsätta att strypa blodsugarkulakerna till döds.

Bekräfta per telegram att ni mottagit och utfört orderna.

Hälsningar,
Lenin
P. S. Hitta några verkligt hårdföra män.

Ur ”The Unknown Lenin: From the Secret Archive”, Richard Pipes, ed., New Haven: Yale University Press 1996.

(En verst är cirka en kilometer. Red. anm.)