Logotyp Forum för levande historia

Denna sida är utskriven från www.levandehistoria.se/node/1517

OLD OLD Fakta om Förintelsen >
Judisk självhjälp under den nazistiska regimen

Ganska snart efter att den nazistiska regimens anti-judiska åtgärder infördes, började den judiska befolkningen organisera ”självhjälp” av olika slag, finansiell assistans, medicinsk vård, olika utbildningsinsatser, liksom ett aktivt kulturliv existerade. De första åren efter att Hitler kom till makten emigrerade tiotusentals judar på eget initiativ. Men allt eftersom förhållandena blev sämre och man förlorade egendom och ekonomiska medel, började judiska organisationer hjälpa till med emigrationsprocessen. Under slutet av 30-talet drev också den nazistiska regimen på för att få judarna att flytta från Tyskland. Problemet var att inte många länder öppnade sina gränser för dessa flyktingar.

Efter Kristallnatten erbjöd sig Storbritannien att ta emot 10 000 barn, de flesta judiska flyktingar. Många av dessa barn skulle aldrig återse sina föräldrar.



Projekt

284
(O)mänskligt

I utställningen (O)mänskligt berättar vi om skelettsamlare, rasbiologer och normer i en tid då rasbiologiska idéer var allmänt accepterade och människor kategoriserades och dömdes ut i vetenskapens namn.

(O)mänskligt

1218
Uppsatshjälp i biblioteket

Ska dina elever skriva uppsats? Under våren kommer vi erbjuda en resurs för elever som skriver uppsatser om andra världskriget, Förintelsen, folkmord och mänskliga rättigheter.

Uppsatshjälp i biblioteket

PÅGÅENDE JUST NU

18 oktober – 21 mars

Utställningen Sverige och Förintelsen visas just nu på Bodens försvarsmuseum. Den kommer att visas fram till den 21 mars 2010. Den har tidigare visats på bland annat Forum för levande historia i Stockholm, på Kulturen i Lund samt på Stadsmuseet i Göteborg.

Sverige och Förintelsen i Boden

16 januari – 06 juni , Norrköping

Utställningen Spelar roll handlar om normernas betydelse och hur det går till när de rubbas. Vågar du bryta normen – vågar du spela roll?

Spelar roll på Arbetets museum